Należy wiedzieć, że nakryty stół powinien być estetyczny, jednak trzeba unikać zbyt wymyślnego dekorowania potraw. Powinno się je serwować tak, aby ich spożywanie wymagało jak najmniej skomplikowanych zabiegów. Oto prezentacja potraw i w jaki sposób najlepiej je podać:
1). Mięsa do dań głównych – powinny być pokrojone w plastry, układa się je na podłużnych, najlepiej nagrzanych półmiskach i skrapia niewielką ilością sosu, którego resztę wlewa sie do sosjerek.
2). Zupy – serwuje się w wazie. Można ją umieścić na stole albo na stoliku pomocniczym. Natomiast dodatki do zup, takie jak paszteciki, groszek ptysiowy czy grzanki, układa się na płaskich salaterkach lub półmisku.
3). Drób – kroi się przed podaniem na stół, po czym układa się na półmisku w ten sposób, aby nadać mu oryginalny kształt.
4). Wędliny oraz zimne mięsa – powinny być pokrojone w cienkie plastry, układa się w rzędach na podłużnych półmiskach, tak aby na siebie nachodziły. Plastry szynki, polędwicy czy rostbefu można również zwijać w ruloniki. Natomiast zimne mięsa przed ułożeniem na półmisku trzeba oczyścić z sosu, a z wędlin (poza kabanosami i bardzo podsuszoną kiełbasą) usunąć skórkę.
5). Zimne sosy – serwuje się je w sosjerkach albo niedużych miseczkach umieszczonych przy talerzykach, na których kładzie się łyżkę do nakładania sosu.
6). Gorące sosy – podaje się w sosjerkach.
7). Dodatki do dań głównych – takie jak kluski, ziemniaki, kasze czy ryże, serwuje się w salaterkach.
8). Pieczywo – pokrojony w kromki chleb lub drobne pieczywo w całości (np. bułki), umieszcza się w wyłożonym serwetką koszyczku, który nie powinien stać na stole, lecz na stoliku pomocniczym.
9). Sery – układa się na szklanej, marmurowej czy drewnianej tacy, na której kładzie się nożyk o wygiętym ostrzu. Dodatkowo taką tacę można przyozdobić figami, daktylami czy kiścią winogron.
10). Desery – takie jak kremy, musy, kompoty czy galaretki, serwuje się w salaterkach lub w niedużych pucharkach albo miseczkach.
11). Desery gorące – takie jak na przykład budynie czy suflety, podaje się w naczyniach żaroodpornych, w których wcześniej się piekły.
12). Warzywa – w zależności od ich rodzaju, podaje się na okrągłych lub podłużnych półmiskach albo w salaterkach.
13). Sałaty – podaje się je w dość sporych okrągłych salaterkach. Pamiętać należy o tym, aby rozdrobnić je w taki sposób, aby nie zaistniała potrzeba ich krojenia. Natomiast jeżeli serwuje się je do dania głównego, przy nakryciach, po lewej stronie, powinny stać miseczki.
14). Ryby – serwuje się na wydłużonych półmiskach. Właściwe jest wcześniejsze usunięcie skóry a także większych ości.
15). Karczochy – smażone czy ugotowane, serwuje się w głębokich talerzach.
16). Sałatki – podaje się w salaterkach dowolnych kształtów i rozmiarów.
17). Ostrygi – przed ich zaserwowaniem odcina się od skorupki, natomiast nie wyjmuje się ich z niej. Serwuje się je na płaskich talerzach albo paterach wyłożonych lodem.
18). Kawior – podajemy w otwartej puszce umieszczonej w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, nabitym lodem.